Kiedy warto skorzystać z pomocy pełnomocnika
Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się również aspekt bycia kontrolowanym przez organy administracji skarbowej. I jak w innych aspektach prowadzenia dzialności, podatnik uprawniony jest do delegacji części swoich uprawnień w celu efektywnej obsługi kontroli.
Kontrola celno-skarbowa czy kontrola podatkowa to czas, gdy relacje podatnika i organu podatkowego stają się wyjątkowo intensywne. Jednak do rzadkości należą sytuacje, w których obsługą kontroli zajmują się osoby reprezentujące spółkę na co dzień, czyli członkowie zarządu lub prokurenci. Kto zatem może reprezentować spółkę w toku kontroli? Jakie są formalne wymogi? Na co uważać, a na co położyć szczególny nacisk?
Kto i po co
Do końca 2015 r. obowiązywał art. 281a Ordynacji podatkowej, na mocy którego podatnicy mieli prawo upoważnić osobę fizyczną, która byłaby właściwa do ich reprezentowania w zakresie kontroli podatkowej. Osobę taką należało zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Obecnie obowiązujące przepisy regulujące kontrolę podatkową (prowadzoną przez naczelników urzędów skarbowych) lub kontrolę celno-skarbową (za którą odpowiadają naczelnicy urzędów celno-skarbowych) nie zawierają już wprost takiego uprawnienia. Nie oznacza to, że podatnikom nie przysługuje już prawo do ustanowienia tzw. reprezentantów na czas kontroli.
Z pomocą przychodzą tu regulacje zawarte w art. 138a – 138o Ordynacji podatkowej, które stosuje się zarówno do kontroli podatkowej, jak i kontroli celno-skarbowej. Zgodnie z tymi przepisami, jeśli tylko czynność nie wymaga osobistego działania podatnika,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta